Πέμπτη 14 Νοεμβρίου 2013

8489 δρομείς τερμάτισαν στον Κλασικό Μαραθώνιο Αθηνών

Δεν έπεσε τελικά το ρεκόρ συμμετοχών στον κλασσικό μαραθώνιο της Αθήνας. Την περασμένη Κυριακή τερμάτισαν στο Παναθηναϊκό στάδιο, για την ακρίβεια, 8489 δρομείς. Ήταν 7205 άνδρες και 1284 γυναίκες. Έτσι παραμένουν ως ρεκόρ οι 10371 τερματίσαντες στον επετειακό αγώνα τoυ 2010.
Οι δηλώσεις συμμετοχής άφηναν υποσχέσεις για την επίτευξη νέου ρεκόρ! Δηλώθηκαν 9003 άνδρες και 1625 γυναίκες. Στην εκκίνηση στο Μαραθώνα όμως παρουσιάστηκαν περίπου 9000 δρομείς. Οι 8489 τερματίσαντες αποτελούν πάντως ένα ικανοποιητικό πλήθος και κατατάσσουν το ΚΜΑ στην 25η θέση των έως σήμερα καλύτερων μαραθωνίων για το 2013.

Πεσμένο ήταν το ανταγωνιστικό επίπεδο. Στους άνδρες μόνο 12 δρομείς κατέβηκαν τις 2ω 30΄. Από αυτούς τρεις(-3-) έτρεξαν την κλασσική διαδρομή ταχύτερα από 2ω15' και άλλοι τόσοι κάτω από 2ω20΄. Στις γυναίκες καμία δεν κατέβηκε τις 2ω40΄!!! Μόνο τέσσερις(-4-) έτρεξαν κάτω από 2ω50' . Ανάμεσά τους ήταν η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η Μάγδα Γαζέα με 2ω46.04. Μετρά, πλέον, τρεις πανελλήνιες νίκες. Ο Χριστόφορος Μερούσης κατέκτησε την πρώτη πανελλήνια νίκη του στον μαραθώνιο με επίδοση 2ω23.59.

Ιδού οι πρώτοι Έλληνες ανά ηλικιακή κατηγορία:
έως 35 ετών Χριστόφορος Μερούσης ΦΟΒ 2ω23.59 Ξένια Κατσιμάντου 2ω56.24 Αμεινίας ο Παλληνεύς
35-39 ετών Κώστας Πούλιος ΠΑΟ 2ω25.33 Μάγδα Γαζέα ΑΓΕ Ζακύνθου 2ω46.04
40-44 ετών Γιώργος Καραβίδας ΑΕΚ 2ω32.30 Χριστίνα Δεμέστιχα ΕΓΣ 3ω19.49
44-49 ετών Αντώνης Κακαρόντζας ΑΕ Λάρισας 2ω40.53 Αγγελική Ζέρβη ΑΟ Πέλοψ 3ω15.58
50-54 ετών Θεόδωρος Παπασταύρου ΣΔΥΠ 2ω55.46 Χρυσούλα Ταβουλάρη Πανιώνιος 3ω49.26
55-59 ετών Γιάννης Σαριδάκης ΟΥΚ 3ω04.19 Μαργαρίτα Καντζά ΣΑΦΑΝΣ 4ω32.51
60-64 ετών Αντώνης Παππάς ΣΔΥΠ 3ω23.31 Γεωργία Κατράλη ΣΑΦΑΝΣ 5ω01.23
65-69 ετών Παύλος Μπασδέκης ΑΠΣ Απόλλων 3ω33.27 Παναγιώτα Γκιαούρη 6ω22.13
70-74 ετών Λευτέρης Μαυρόπουλος ΣΔΥΑ 4ω00.17 Δέσποινα Βίγκα WIND 5ω 50.34
+75 ετών Γεώργιος Γιαννακάκης 5ω 05.19

Aκολουθεί ενημερωμένος ο πίνακας με τους καλύτερους μαραθωνίους στον κόσμο. Απομένουν διοργανώσεις όπως αυτές στη Νάχα, στο Κόμπε, στην Οζακα, και στη Χονολουλού που θα επιφέρουν αλλαγές κυρίως από την 6η θέση και κάτω. Ιδού: